021-88689630

 0912-0710955

 

روانشناسی طراحی لوگو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روانشناسی طراحی لوگو یکی از جنبه های ساده در پشت روند خلق یک لوگو است. در حقیقت این روانشناسی با انتخاب رنگ ها همراه است اما در واقع چیزی بیش از این هاست.

 

 

در این مقاله، یک توضیح کلی در رابطه با این عنوان داده شده، و همچنین نقطه نظر شخصی من نیز در آن جای گرفته و امیدوارم که بتوانم به خوبی این موضوع را توضیح دهم.

 

تعریف روانشناسی در روند طراحی لوگو

 

یک حقیقت جدی که به فهم مواردی که من در رابطه با آن سخن گفتم کمک می کند این است که: عبارت "لوگو" از کلمه یونانی “logos” مشتق شده است، که معنای ادبی آن "کلمه" است. پس زمانی که شما یک لوگو را طراحی می کنید، به این عبارت ها فکر کنید، شما در واقع یک کلمه بصری را ایجاد می کنید که به وسیله آن مردم تجارت شما یا کسی که شما برای او لوگو طراحی می کنید را می شناسند.

روانشناسی طراحی لوگو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

املای یونانی “logo”

 

مردم لوگو شما را خواهند فهمید و با آن تعامل بر قرار می کنند، همان کاری که با کلمات انجام می دهند: این به ذهنیت شخصی خود آن ها بستگی دارد. این موضوع در نهایت به دید فرهنگی آن ها و تجربیات شخصیشان مربوط است. افراد با سطح تحصیلات متفاوت معانی مختافی از یک کلمه درک می کنند، و این تفاوت ها در درک لوگو شما نیز وجود دارد.

 

کاری که شما باید انجام دهید این است که به هر کدام از قسمت های لوگوتان به عنوان یک صفت و سپس به انعکاس معنای هر کدام از این جنبه ها و چگونگی ارتباط مردم با آن ها فکر کنید. زمان بیشتری را به کار بر رور معنای هر کدام از این جنبه ها اختصاص داده، تا بتوانید کنترل بیشتری بر فهم مردم از لوگوتان داشته باشید.

 

پتانسیل هر یک از این جنبه ها در ک لوگو تقریباً نا محدود است و در ظرفیت این مقاله نمی گنجد، پس من بر روی دو تا از جنبه های متداول که برای ایجاد معنا استفاده می شود تمرکز می کنم: رنگ و شکل.

 

نقش رنگ چیست؟

نقش رنگ در روانشناسی طراحی لوگو اغلب توسط خود مشتری ها اشتباه درک می شود، اما این اتفاق بی دلیل نیست. با در نظر کرفتن مقاله هایی که در وب سایت ها بیان شده است، قرمز به معنای "این" و زرد به معنای "آن" است. با دانستن معناهای هر رنگ می توانید تصمیم بگیرید که: "می خواهم لوگوام قرمز، زرد، سبز، بنفش و یا قهوه ای باشد زیرا..."

 

بله رنگ ها معناهای خاصی دارند، اما این معناها همیشگی نیست. این معانی در طور قرن ها به رنگ ها داده شده است و این روند ادامه دارد و ممکن است همین رنگ ها دوباره و دوباره معناهای متفاوتی پیدا کنند.

 

رنگی درست برای لوگوتان انتخاب کنید تا به شما در ایجاد مفاهیم گوناگون یاری کند، اما مراقب باشید؛ رنگ های مختلف در اجتماع های گوناگون معنی های مختلفی نیز دارند. در تصویر زیر تفسیرهای مشترکی را که مردم در کشور های غربی به رنگ ها داده اند را می بینید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سیاه- قدرت کمال راز مرگ

سفید - امید سادگی پاکیزگی خوبی خلوص

قرمز- عشق شور داستان عاشقانه خطر انرژی

زرد- فهم دوستی گرمی احتیاط بزدلی

آبی- صلح صمیمیت اعتماد تمامیت آرامش

خاکستری- قدرت بلوغ حفاظت پایداری

سبز- زندگی رشد طبیعت پول تازگی

نارنجی- ابداع خلاقیت تفکر ایده ها

بنفش- سلطنت تجمل خرد وقار

 

اما لطفاً این موارد را در راس کارتان قرار ندهید. پیشنهاد اصلی من در زمانی که یک رنگ را برای لوگوتان انتخاب می کنید این است که از یکی از این رنگ ها استفاده کنید.

 

انتخاب تنها یک رنگ کنترل بیشتری به شما می دهد تا بتوانید لوگوتان را آنطور که می خواهید در چشم مردم جلوه کند، و بر فراز تمام این ها می توانید آن رنگ را به عنوان مشخصه آن نام تجاری قرار دهید. با این کار مردم با رنگ آن برند آشنایی پیدا می کنند. به نمونه های زیر نگاه کنید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین پیشنهاد قبل از اینکه به موضوع بعدی بپردازیم این است که هر رنگی را که انتخاب می کنید حتماً باید بلوگو شما زمانی که سیاه باشد بر روی پس زمینه سفید به خوبی عمل کرده و برعکس اگر سفید باشد بر روی پس زمینه سیاه به خوبی عمل کند. چرا؟ ابتدا اینکه این یک تمرین خوب برای شما می شود تا بتوانید یک مشخصه قوی را ایجاد کنید، اما از نظر روانشناسی، هر رنگی را که قصد دارید برای معنی دار کردن لوگوتان اضافه کنید باید همیشه مکمل باشد.

 

نقش شکل چیست؟

از یک دیدگاه روانشناسی، هیچ چیر مهم تر از شکل نیست. مغز انسان شکل ها را فهمیده و به یاد میسپارد. به همین طریق است که ما چیز ها را یاد می گیریم. یک شکل مشخص بعد از اینکه دیده شود به یاد انسان می ماند. آیا شکل لوگو Nike را به یاد می آورید؟ علامت McDonalds؟ و یا نشانه بازی های المپیک؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از نظر ما تفاوت زیادی بین حروف و علامت ها وجود دارد، اما زمانی که به آن ها فکر کنیم، حروف چیزی نیستند اما شکل ها با معنی و یا صدایی همراه است. زمانی که یک لوگو را طراحی می کنید، باید بر روی فرم و شکل هر کدام از حروف به طور جداگانه کار کنید، به دنبال اضافه کردن معنی به آن هستید تا زمانیکه به بهترین جزئیات دست یابید. دنبال کردن این دستورالعمل اغلب نتیجه خوبی داشته و لوگویی قدرتمند و به یاد ماندنی به وجود خواهد آورد.

 

بیایید تا نگاهی به روانشانسی طراحی لوگو در شکل آن ها و نمونه های خوب بد و زشت بیاندازیم.

 

خوب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا می توانید فلش را در لوگو Fedex ببینید؟

این یکی از بهترین نمونه های استفاده از روانشناسی در طراحی یک لوگو است. شکل فلش به وسیله فضای منفی و با حروف “E” و “X” ایجاد شده و به نظر من این لوگو توسط یک انسان نابغه ایجاد شده و امیدوارم که خود من هم بتوانم چنین لوگویی را طراحی کنم.

 

Lindon Leader دقیقاً می دانسته که چکار دارد می کند و یک فلش را به طور پنهانی در لوگو Fedex جای داده است. در یک مصاحبه او گفته است: " من به این فکر کرده بودم که اگر وجود یک فلش در این طرح می تواند نشانه برای سرعت و دقت باشد، که هر دو از ویژگی های ارتباطی FedEx هستند."

 

اکثراً طراحان تنها به زیبایی شناسی لوگو ها توجه دارند، و به همین دلیل است که بعضی از لوگو ها اینقدر بد طراحی می شوند، اما در نظر داشتن روانشناسی در طراحی لوگو باعث ایجاد لوگو های فوق العاده می شود.

 

بد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تمام شد! زمانی که شما به این لوگو نگاه کنید، دیگر دوباره به آن نگاه نمی کنید.

این یک مورد بسیار جالب است. Pepsi به خاطر طراحی یک لوگو جدید 1 میلیون دلار پرداخته است، که با یک شرکت به نام Arnell Group خلق شده است. تصویر بالا تصور هنرمند سانفرانسیسکویی Lawrence Yang را نشان می دهد در اولین باری که این لوگو جدید را دیده است.

 

اگر آن ها قبلاً به آن فکر می کردند اینطور نمی شد!

در اینجا اگر به سخنان قبلی من باز گردیم، هر چیزی می تواند برای ایجاد معنی در لوگو استفاده شود، اما ممکن است آن واقعاً چیزی نباشد که شما می خواهید. حتی اگر برای طراحی یک لوگو 1 میلیون دلار می گیرید از این مورد مستثنی نیستید. اگر در حین طراحی یک لوگو به روانشناسی آن نیز فکر کنید می توانید اعتبارتان را حفظ کنید.

 

زشت

خواهش می کنم اگر حتی به زیبایی شناسی یک لوگو فکر نمی کنید حداقل به روانشناسی طراحی لوگو فکر کنید تا چنین مصیبت های رخ ندهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک مورد در این زمینه (لوگو جدید Twitter)

یک نمونه که در آن به روانشناسی توجه شده تا ارزش طراحی لوگو بالا رود این لوگو جدید Twitter است. نسخه جدید آن ساده و رتوش شده و زاویه آن تغییر کرده است. حالا پرنده Larry به بالا نگاه می کند؛ که به رشد اشاره داشته و اینکه پرنده به آینده نگاه می کند و این چیزی است که خود Twitter IPO به آن نگاه می کند؛ و شکل آن بیشتر قابل تشخیص شده، ارائه شده و به یاد ماندنی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اما از طرف دیگر، زمانی که مردم این لوگو جدید را دیده اند، یک معنای جدید در آن ایجاد کرده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا چیز دیگری وجود دارد؟

بله. در این میان یک موقعیت بسیار خاص وجود دارد و آن جایی است که روانشناسی طراحی لوگو بسیار موثر تر است و آن زمانی است که طراحی یک لوگو برای مخاطب های جوان انجام می شود. زمانی که برای مسن تر ها کار می کنیم، تنها باید به پیشرفت محصول در بازار پر پیچ و خم فکر کنیم، اما برای مشتری های جوان این مورد فرق می کند.

 

این جایی است که روانشناسی طراحی لوگو بحث برانگیز می شود. زمانی که برای شرکت ها، محصولات و سرویس هایی که برای بچه ها است لوگو طراحی می کنیم، باید کار را کاملاً بی عیب نگه داریم، و زیادی از تکنیک های دستکاری استفاده نکنیم.

 

نتیجه

در این میان چند چیز وجود دارد که به روند طراحی که من بیان کردم مربوط بوده و همیشه باید آن ها را در نظر داشت. ترکیب خوبی از رنگ متن ها و نشانه ها یک تمرین بسیار خوب برای زیبایی شناسی بوده اما این در زمانی است که شما به در پست قضیه به روانشناسی طراحی نیز فکر کنید تا به بهترین نتیجه دست یابید.

 

 

سایر مقالات :

معروف‌ ترین لوگوی ایران

 

مشاهده...

5 لوگوی ایرانی به همراه طراحانشان

 

مشاهده...

داستان نشان رسمی ایران

مشاهده...

مفهوم شناسی لوگوی های معروف جهان

 

مشاهده...

نسبت طلایی در طراحی لوگو

نسبت طلایی چیست؟

مشاهده...

 مفاهیم کلی علائم تجاری

 

علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید.

مشاهده...

صفحه linked in طراحی لوگو
صفحه فیسبوک گروه طراحی لوگو سارا دیزاین صفحه گوگل پلاس گروه طراحی لوگو سارا دیزاین

تماس با ما :

دفتر تهران : 021.88689630

دفتر مازندران : 011.32337228

شماره همراه : 09120710955

ایمیل : info@saralogo.ir