021-88689630

 0912-0710955

 

داستان نشان رسمی ایران

 

 

 

حمید ندیمی

 

نشان فعلی پرچم ایران از جمله نمادهایی است که ما بارها از کنار آن عبور کرده‌ایم. این طرح توسط دکتر حمید ندیمی گرافیست، معمار، مترجم و مدرس دانشگاه در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ طراحی شد و پس از تایید روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، به عنوان نشان رسمی ایران به ثبت رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حمید ندیمی

 

هویت نشان رسمی ایران

 

دکتر حمید ندیمی هر چند تمایلی به گفتگو و چهره شدن نداشته اما حاصل ایده و فکر او ثمره‌ی بزرگی شد که ناخواسته نام او را با این لوگو همراه می‌کند. این نشان (بنا به گفته طراح آن) به طور واقع دربرگیرنده چند هویت است. به عنوان مثال، همانطور که همه می‌دانید عبارات «لااله الاالله» در این نشان گنجانده شده است و در نمای کلی کلمه «الله» را به یاد ما می‌آورد؛ کروی بودن آن هم برداشتی است از جهان شمولی این نشان که به تعبیر طراح آن، نشان دهنده پیام  جهانی آن است. بنا به گفته دکتر ندیمی از این نشان‌واره «گل لاله» نیز برداشت می‌شود که نشأت گرفته از اعتقاد به مفهوم شهادت و پیام این ارزش است. این نماد پنج بخش دارد که اشاره دارد به پنج رکن اصلی دین اسلام.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جالب است که بدانید این آرم در یونیکد در گروه نمادهای متفرقه جای گرفته و با نویسهٔ U+262B (☫) تحت عنوان FARSI SYMBOL شناخته می‌شود.

 

درانتها لازم است که بگویم حمید ندیمی به جز طراحی نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران و پرچم آن، نمادهای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، نماد پیشین سازمان سنجش آموزش کشور، مرکز توسعه صادرات را هم طراحی کرده‌است!

سایر مقالات :

معروف‌ ترین لوگوی ایران

 

مشاهده...

5 لوگوی ایرانی به همراه طراحانشان

 

مشاهده...

روانشناسی طراحی لوگو

 

 

مشاهده...

نسبت طلایی در طراحی لوگو

نسبت طلایی چیست؟

مشاهده...

صفحه linked in طراحی لوگو
صفحه فیسبوک گروه طراحی لوگو سارا دیزاین صفحه گوگل پلاس گروه طراحی لوگو سارا دیزاین

تماس با ما :

دفتر تهران : 021.88689630

دفتر مازندران : 011.32337228

شماره همراه : 09120710955

ایمیل : info@saralogo.ir