021-88689630

 011-32337228

 

داستان نشان رسمی ایران

 

 

 

نشان‌واره‌ها (لوگوها) و برندهای بسیاری در طول روز به چشم ما می‌خورند که ما ساده و بدون توجه به آن‌ها از کنارشان می‌گذریم بدون آن‌که از داستانشان چیزی بدانیم! چه کسانی این نشان را طراحی کرده؟ ایده پشت این طرح چه بود؟ روند تولید آن از ایده تا اجرا چطور بوده است؟ و سوالات بسیاری از این دست که به نظر می‌رسد خیلی کم ذهن مخاطب را به خود مشغول می‌کند تقریبا می‌توان گفت با پاسخ دادن به این دست سوالات است که می‌توان به «هویت یک برند» دست یافت.

حمید ندیمی

 

نشان فعلی پرچم ایران از جمله نمادهایی است که ما بارها از کنار آن عبور کرده‌ایم. این طرح توسط دکتر حمید ندیمی گرافیست، معمار، مترجم و مدرس دانشگاه در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ طراحی شد و پس از تایید روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، به عنوان نشان رسمی ایران به ثبت رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حمید ندیمی

 

هویت نشان رسمی ایران

 

دکتر حمید ندیمی هر چند تمایلی به گفتگو و چهره شدن نداشته اما حاصل ایده و فکر او ثمره‌ی بزرگی شد که ناخواسته نام او را با این لوگو همراه می‌کند. این نشان (بنا به گفته طراح آن) به طور واقع دربرگیرنده چند هویت است. به عنوان مثال، همانطور که همه می‌دانید عبارات «لااله الاالله» در این نشان گنجانده شده است و در نمای کلی کلمه «الله» را به یاد ما می‌آورد؛ کروی بودن آن هم برداشتی است از جهان شمولی این نشان که به تعبیر طراح آن، نشان دهنده پیام  جهانی آن است. بنا به گفته دکتر ندیمی از این نشان‌واره «گل لاله» نیز برداشت می‌شود که نشأت گرفته از اعتقاد به مفهوم شهادت و پیام این ارزش است. این نماد پنج بخش دارد که اشاره دارد به پنج رکن اصلی دین اسلام.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جالب است که بدانید این آرم در یونیکد در گروه نمادهای متفرقه جای گرفته و با نویسهٔ U+262B (☫) تحت عنوان FARSI SYMBOL شناخته می‌شود.

 

درانتها لازم است که بگویم حمید ندیمی به جز طراحی نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران و پرچم آن، نمادهای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، نماد پیشین سازمان سنجش آموزش کشور، مرکز توسعه صادرات را هم طراحی کرده‌است!

سایر مقالات :

معروف‌ ترین لوگوی ایران

 

مشاهده...

5 لوگوی ایرانی به همراه طراحانشان

 

مشاهده...

روانشناسی طراحی لوگو

 

 

مشاهده...

نسبت طلایی در طراحی لوگو

نسبت طلایی چیست؟

مشاهده...

صفحه فیسبوک گروه طراحی لوگو سارا دیزاین
صفحه گوگل پلاس گروه طراحی لوگو سارا دیزاین صفحه linked in طراحی لوگو

همکاران ما :

 

تماس با ما :

دفتر تهران : 021.88689630

دفتر مازندران : 011.32337228

09120710955

ایمیل : info@saralogo.ir

ایکون نرم افزار وایبر
ایکون نرم افزار whatsapp
ایکون نرم افزار لاین