021-88689630

 0912-0710955

 

 

نسبت طلایی و لوگوها

 

نسبت طلایی چیست؟

 

نسبت طلایی (Golden Ratio) یک عدد خاص در علوم هنر، معماری و طراحی است که از گذشته قابل توجه بوده، در تعریفی ساده این عدد از تقسیم دو خط که یکی از آن‌ها از دیگری بزرگتر باشد به دست می‌آید و آن عدد مساوی 1.618 است. نسبت طلایی را عدد فی (Phi) یا به زبان یونانی (φ) نیز می‌نامند. تعبیر هندسی این نسبت هم به صورت زیر است که در یک پاره خط فرضی نسبت بخش بزرگتر (a) به بخش کوچکتر(b)، برابر با نسبت کل به بخش بزرگتر (a+b)/b))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسبت طلایی در طبیعت

 

برخی نسبت طلایی را نسبت الهی نیز می‌نامند. این نام گذاری به این دلیل است که در طبیعت اطراف ما، در موجودیت‌های مختلف هم این نسبت رعایت شده است. به عنوان مثال اگر در هر کندو زنبور عسل وقتی تعداد زنبورهاي ماده را به نر تقسيم کنیم به نسبت طلایی می‌رسیم. یا در گل آفتابگردان، دانه‌هایی که به شکل مارپیچ رشد کردند، نسبت قطر هر مارپیچ به مارپیچ بعدی نسبت طلایی است.

 

یا جای خیلی دوری نرویم در همین بدن انسان، اگر فاصله سر انسان تا زمين را تقسيم بر فاصله‌ي شكم تا زمين کنیم، به عدد 1.618 مي‌رسیم.

نسبت طلایی در ترسیم اشکال

 

استفاده از این نسبت در ترسیم اشکال مختلف می‌تواند کمک زیادی به ایجاد یک طرح زیبا کند، این فرآیند می‌تواند به صورت رعایت عدد 1.618 در ترسیم الاضلاع اشکال مختلف مانند، مستطیل، مثلث متساوی‌الساقین اشکال مختلف دیگر پیاده کرد. یا می‌توان به عنوان نسبت کوچکی یا بزرگی دو شکل به هم استفاده کرد مانند اندازه دو دایره نسبت به هم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسبت طلایی در لوگوها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

و در آخر

 

استفاده از این نسبت می‌تواند یکی شرایط خلق زیبایی در طرح‌ها یا لوگوهای مختلف باشد، اما به خاطر داشته باشیم که این شرط همیشه تنها شرط نیست، زیرا هم اکنون نیز لوگوهای زیادی وجود دارند که بدون استفاده این نسبت توانسته‌اند با خلق آثار زیبا و هنری یک طرح دلشین و چشم‌نواز را خلق کنند.

 

 

سایر مقالات :

معروف‌ ترین لوگوی ایران

 

مشاهده...

5 لوگوی ایرانی به همراه طراحانشان

 

مشاهده...

داستان نشان رسمی ایران

مشاهده...

روانشناسی طراحی لوگو

 

 

مشاهده...

 مفاهیم کلی علائم تجاری

 

علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید.

مشاهده...

نسبت طلایی در طراحی لوگو
صفحه linked in طراحی لوگو
صفحه فیسبوک گروه طراحی لوگو سارا دیزاین صفحه گوگل پلاس گروه طراحی لوگو سارا دیزاین

تماس با ما :

دفتر تهران : 021.88689630

دفتر مازندران : 011.32337228

شماره همراه : 09120710955

ایمیل : info@saralogo.ir